Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-10-29 20:06
Skorpiony >> Androctonus amoreuxi

Androctonus amoreuxi

Odkrywca: Audouin Rok: 1826 Nie wymaga rejestracji
Androctonus amoreuxi fot.artour_a
Androctonus amoreuxi fot.artour_a  
Androctonus amoreuxi fot.artour_a
Androctonus amoreuxi fot.artour_a  
Androctonus amoreuxi fot.artour_a
Androctonus amoreuxi fot.artour_a  

Nazwa łacińska: Androctonus amoreuxi
Systematyka:
  • Gromada: pajęczaki (Arachnida)
  • Rząd: skorpiony (Scorpiones)
  • Rodzina: Buthidae
  • Rodzaj: Androctonus
Nazwa angielska: Yellow Fattail Scorpion
Synonimy / nazwy nieaktualne: Scorpio amoreuxi Audouin, 1826
Wygląd: Ubarwienie jest głównie żółtawe z głowotułowiem (prosoma) i tergnitami lekko ciemniejszym. Odwłok a zwłaszcza jego druga część (metasoma) zółtawa wpadająca lekko w odcień lekko czerwono brązowy. Nogi i szczypce i sternity żółte. Carapax posiada średnią granulację. Metasoma posiada delikatną granulację po spodniej stronie głównie u nasady segmentów I-IV. Stały i ruchomy palec szczypiec posiadają 12 - 13 rzędów granul.
Ciekawostki: Po rewizji wiosną 2005 podgatunek A. a. baluchicus przestał być podgatunkiem A. amoreuxi i stal się nowym gatunkiem. Gatunek znajduje się w drugiej kategorii zwierząt "niebezpieczych", a więc może nyć przetrzymywany przez osoby prywatne po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń.
Występowanie: Afryka: Algieria, Burkina Faso, Czad, Egipt, Etiopia, Libia, Mali, Maroko, Mauretania, Senegal, Sudan, Tunezja. Azja: Afganistan, Arabia Saudyjska, Izrael, Iran, Jordania, Pakistan.
Biotop: Skorpiony te zamieszkują suche pustynne lub suche stepowe obszary. Skorpiony te nie kopią głębokich nor, najczęściej wykorzystują naturalne szczeliny lub kopią płytkie jamy pod kamieniami.
Temperatura °C: Temperatura jest z jednym z ważniejszych czynników przy hodowli i rozmnażaniu pustynnego rodzaju jakim jest Androctonus. Przy za niskiej temperaturze młode skorpiony nigdy nie przejdą wylinki i nie przeżyją dłuższego okresu, samica w ciąży nigdy nie urodzi młodych i również nie przeżyje dłuższego czasu. Skorpiony te znoszą bardzo wysokie temperatury jednak nagrzewanie terrarium do 50°C nie jest najlepszym pomysłem. W ciągu dnia temperatura powinna mieścić się w zakresie pomiędzy 28-32°C. Z drugiej strony w ich środowisku naturalnym temperatura w nocy opada około 10 stopni, czyli pomiędzy 20-25°C.
Wilgotność powietrza %: 40-50%.
Wielkość samca: Mogą dorastać nawet do 11cm.
Wielkość samicy: Mogą dorastać nawet do 11cm.
Długość życia: Skorpiony mogą żyć około 4-5 lat.
Typ terrarium: Dla skorpionów zamieszkujących pustynnych i stepowych
Aktywność: Nocna
Siła jadu: Bardzo silny jad
Hodowla grupowa: Po osiągnięciu dojrzałości, skorpiony można trzymać w grupie.
Gatunek niebezpieczny wg rozporządzenia: Tak
Temperament: Agresywny
Szybkość ruchu: Szybki
Wielkość terrarium: 30x20x20cm
Żywienie: Skorpiony z rodzaju Androctonus nie należą do zwierząt zbyt wybrednych. Ich menu stanowią przeróżne ofiary: jaszczurki, młode myszy, przeróżne stawonogi. Oczywiście świerszcze, szarańcze czy karaluchy stanowią doskonałe źródło pokarmu.
Rozmnażanie: Rozmnażanie tego rodzaju nie należy do najtrudniejszych I najczęściej przebiega bez komplikacji. Oczywiście jednym z ważnych punktów jest obecność płaskiego średnich rozmiarów kamienia (z powodzeniem można stosować płytkę łupkową), potrzebnego do złożenia spermatofora.
Rozpoznawanie płci: Liczba "zębów" na pektynach u samicy wynosi od 21 do 25 natomiast u samca 31do 35.