Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2020-10-29 15:31
Skorpiony >> Buthus occitanus

Buthus occitanus

Polecany dla początkujących
Odkrywca: Amoreux Rok: 1789 Nie wymaga rejestracji
 
 

Nazwa łacińska: Buthus occitanus
Systematyka:
  • Gromada: pajęczaki (Arachnida)
  • Rząd: skorpiony (Scorpiones)
  • Rodzina: Buthidae
  • Rodzaj: Buthus
Wygląd: Buthus occitanus to średniej wielkości skorpion, o czystym ubarwieniu od słomkowożółtego do ciemno brązowego.
Ciekawostki: Szybki skorpion, nie polecany dla początkujących hodowców. Jad może stanowić zagrożenie dla zdrowia zwłaszcza u dzieci i osób uczulonych. Toksyczność jadu (LD50) wynosi 0.9-1.44mg/kg w zależności od miejsca występowania.
Podgatunki: Buthus occitanus israelis (Shulov & Amitai, 1959) Israel. Buthus occitanus berberensis Pocock, 1900 : Eritrea, Ethiopia.
Występowanie: Francja, Grecja, Włochy, Malta, Hiszpania, Burkina Faso, Algieria, Libia, Gwinea Bissau, Ghana, Gambia, Etiopia, Egipt, Dżibuti, Nigeria, Maroko, Mauretania, Senegal, Tunezja, Sudan, Somalia.
Biotop: Zamieszkuje różne środowiska, od Hiszpanii i południowej Francji, gdzie spotkać go można na pograniczu gajów oliwnych i pól, górzyste pustynne tereny Maroko i piaszczyste rejony południowej Sahary. Najczęściej spotykany jest pod kamieniami pod którymi kopie nory. Zdarza się również iż wykorzystuję istniejące nory.
Temperatura °C: Optymalna temperatura dla skorpionów pochodzących z Europy to 25-28°C w dzień i ok. 20-22°C nocą. Dla osobników z afrykańskiej populacji w ciągu dnia powinna panować temperatura 28-30°C, natomiast nocą powinna spadać do 20-22°C.
Wilgotność powietrza %: W dzień 40-50%, w nocy nie niżej niż 40-50%.
Wielkość samca: 4,0-6,0cm
Wielkość samicy: 4,0-10,0cm
Długość życia: Brak dokładnych danych na temat długości życia tego skorpiona. Można spekulować iż dożywa +\- 5 lat.
Typ terrarium: Dla skorpionów zamieszkujących pustynnych i stepowych
Aktywność: Nocna
Siła jadu: Silny jad
Hodowla grupowa: Po osiągnięciu dojrzałości nadaje się do hodowli grupowej. Lecz nawet w przypadku dorosłych osobników , nie należy wykluczyć aktu kanibalizmu.
Gatunek niebezpieczny wg rozporządzenia: Tak
Temperament: Agresywny
Szybkość ruchu: Szybki
Wielkość terrarium: 20x20x20cm
Żywienie: Skorpion chętnie zjada świerszcze, mniejsze gatunki karaczanów, czy larwy mącznika młynarka.
Rozmnażanie: Trzymając parę razem należy dość dokładnie obserwować płaskie powierzchnie w terrarium w poszukiwaniu śladów spermatophora. Jeśli obawiamy się utraty samca to można go przenieść do innego pojemnika. Ciąża trwa zwykle 7 - 10 miesięcy. Liczba młodych waha się od 30-60 sztuk. Młode, gdy opuszczą już grzbiet samicy należy odłowić i trzymać pojedynczo w niewielkich pojemnikach.
Rozpoznawanie płci: Liczba "zębów" na pektynach u samicy wynosi od 27 do 30, natomiast u samca 31 do 35. Pektyny samca są dłuższe.
Polecany dla: Początkujący
Odnośnik do opisu: Buthus occitanus

Opis gatunku:

Buthus occitanus (Amoreux, 1789)

Buthus occitanus to skorpion średniej wielkości, zamieszkujący bardzo rozległe tereny. Poniższy opis zawiera ogólne wiadomości pomocne w hodowli wspólne dla wszystkich podgatunków. Najczęściej spotykany w krajowych hodowlach jest Buthus occitanus paris i Buthus occitanus occitanus.

Podgatunki

  • Buthus occitanus occitanus (Amoreux, 1789)
  • Buthus occitanus tunetanus (Herbst, 1800) : Tunezja Algieria, Maroko
  • Buthus occitanus tunetanus lepineyi (Vachon, 1949) : Maroko
  • Buthus occitanus mardochei (E Simon, 1878) : Maroko
  • Buthus occitanus mardochei alluaudi (Vachon, 1949): Południowa część Maroko
  • Buthus occitanus mardochei mimeuri (Vachon, 1949): Maroko
  • Buthus occitanus mardochei panousei (Vachon, 1949): Maroko
  • Buthus occitanus malhommei (Vachon, 1949): Maroko
  • Buthus occitanus paris (C L Koch, 1839): Algieria, Tunezja, Maroko

Warunki naturalne

Występuje na południu Europy i w północnej część Afryki. Zamieszkuje różne środowiska, od łagodnych klimatów południowej części Francji po górzyste tereny Maroko. Najczęściej spotykany jest pomiędzy kamieniami, choć na terenach otwartych często kopie norki.

Ciekawostki

Samica może urodzić nawet 70 młodych. Niestety śmiertelność podczas wylinek jest bardzo wysoka.
W zależności od podgatunku mogą osiągać od 4 do nawet 10cm długości. Skorpiony pochodzące z Europy mają słabszy jad niż osobniki z Afryki.

Terrarium

Powierzchnia 20x20cm wystarczy w zupełności dla jednego osobnika. Z uwagi na terytorializm i dużą agresję nie polecam chowu w grupach. Choć znany jest przypadek znalezienia dwóch osobników w jednej norce, to jednak w terrariach często dochodzi do kanibalizmu. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na trzymanie grupy musi pamiętać o zapewnieniu dużego terrarium i wielu kryjówek.
Jako podłoża możemy użyć mieszanki ziemi, gliny i piasku. Warstwa podłoża powinna mieć co najmniej 6, a najlepiej 10 cm. Kawałki kory i płaskie kamienie stanowić będą doskonałe kryjówki. Mała miseczka z wodą (wypełniona częściowo czystym piaskiem) nie jest konieczna w przypadku afrykańskich populacji B. occitanus, jednak zalecam jej stosowanie.

Temperatura

Optymalna temperatura dla skorpionów pochodzących z Europy to 25 stopni w dzień i ok. 18-20°C nocą. Dla osobników z afrykańskiej populacji w ciągu dnia powinna panować temperatura 28-35°C, natomiast nocą może spadać do 18°C. Skorpionom pochodzącym z Europy należy zimą obniżyć temperaturę do ok. 16-18°C. Niektórzy hodowcy zalecają nawet zimowanie w temp. 11-14°C.

Wilgotność

Wilgotność należy utrzymywać na poziomie 40-60% (mniejsza w przypadku afrykańskich przedstawicieli tego gatunku). Buthus occitanus są bardzo wrażliwe na zbyt wysoką (ponad 60%) wilgotność.

Żywienie

Podstawą diety młodych jest Muszka owocówka (Drosophila melanogaster). W miarę wzrostu można ją wzbogacić o kawałki mącznika, wylęg świerszcza itp. Dorosłym podajemy świerszcze, małe karaczany i inne drobne owady. W naturze często zjadają inne skorpiony, także swojego gatunku.

Rozpoznawanie płci

Liczba "zębów" na pektynach u samicy wynosi od 19 do 30, natomiast u samca 25 do 36. Pektyny samca są dłuższe.

Rozmnażanie i wychów młodych

Przed połączeniem pary należy obficie nakarmić zarówno samca jak i samicę. Niewskazane jest wpuszczanie samca do terrarium samicy, lepiej zrobić to na "neutralnym gruncie". Taniec godowy należy dokładnie obserwować i po złożeniu spermatoforu oddzielić samca. Ciąża trwa zwykle 10 - 12 miesięcy. Młode, gdy opuszczą już grzbiet samicy należy odłowić i trzymać pojedynczo w niewielkich pojemnikach. Doskonale nadają się do tego pojemniczki po filmie fotograficznym wypełnione do połowy podłożem. Bardzo ważne jest nawilżanie za pomocą strzykawki z igłą dolnej warstwy podłoża, gdyż właśnie tam głęboko zakopane młode zwykle linieją.

Uwagi

Szybki i agresywny skorpion, nie polecany dla początkujących hodowców. Silny jad może stanowić zagrożenie dla zdrowia zwłaszcza u dzieci i osób uczulonych, a w przypadku podgatunku Buthus occitanus tunetanus również dla życia.
Dla porównania: wskaźnik LD50 dla Buthus occitanus paris wynosi 4.15, natomiast dla wspomnianego wyżej Buthus occitanus tunetanus 0.9.


Opracowanie

Opracował Bartłomiej Gorzkowski na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury:
Ryszard Wiejski-Wolschendorf : Skorpiony, Wyd. Egros, Warszawa (2002)
Ann Webb: SCORPIONS, keeping and breeding Them in Captivity (Re-154) TFH Publications; (1998)
Gary A. Polis: The Biology of Scorpions - Stanford University Press; (1990)
Fet, Victor & Paul Selden: SCORPIONS 2001 - In memoriam Gary A. Polis. British Arachnological Society (2001)
Philip Brownell, Gary A. Polis: Scorpion Biology and Research, Oxford University Press; ( 2001)