Proces linienia u skorpionów
Po narodzinach
Po urodzeniu mały skorpion sam albo przy pomocy matki wchodzi na jej grzbiet(mesosome). Skorpion wówczas nie jest całkowicie przystosowany do samodzielnego życia oraz jest zupełnie bezbronny; jest uzależniony tylko i wyłącznie od matki. Gdyby spadł i wszedł z powrotem, prawdopodobnie by nie przeżył. Po kilku bądź kilkunastu dniach od narodzin, w zależności od gatunku, przechodzi swoją pierwszą wylinkę. W trakcie następnych dni jego pancerz twardnieje, po czym skorpion schodzi z grzbietu matki i jest już przygotowany do samodzielnego życia.
Proces linienia
Skorpion, podobnie jak inne bezkręgowce, posiada twardy chitynowy pancerz, który okresowo zrzuca, gdyż w starym się już nie mieści. Jest to spowodowane metabolizmem skorpiona. Wiadomo nie od dziś, że skorpion, aby przeżyć musi polować, kiedy nie mieści się już w starym pancerzu musi go „zrzucić”, a proces ten nazywamy wylinką. Przed linieniem skorpiony są mniej aktywne, osowiałe, nie przyjmują w ogóle pokarmu, a barwy u niektórych gatunków są znacznie ciemniejsze niż zwykle.
Przed wylinką ciśnienie limfy wzrasta i chitynowy pancerz pęka przy głowotułowiu oraz na bokach. Najpierw wychodzą chelicery, potem pedipalpy i odnóża, a następnie szybkimi energicznymi ruchami skorpion oswabadza resztę ciała z wylinki. Na końcu wychodzi metasoma. Skorpion podczas linienia jest całkowicie bezbronny i narażony na ataki z zewnątrz, więc kiedy zbliża się okres linienia należy wyjąć wszelaką karmówkę, gdyż zwykły świerszcz czy mącznik może zacząć się posilać skorpionem, podczas gdy ten linieje, co w konsekwencji doprowadziłoby do śmieci skorpiona. Wylinka to męczący i długotrwały proces, który może trwać od kilku do kilkunastu godzin, kiedy to skorpion musi mieć zapewniony absolutny spokój.
Po wylince skorpion jest bardzo jasny, miękki i podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, dlatego też przez kilka kolejnych dni nie może przyjmować pokarmu. Po kilku dniach od wylinki skorpion zacznie normalnie funkcjonować i znów stanie się aktywny, zacznie polować itp.
Dodam, że u tych pajęczaków zdolność regeneracji kończyn nie istnieje i po wylince w miejscu utraty danej części ciała niekiedy powstają różnego rodzaju drobne deformacje.
Większość skorpionów naziemnych osiąga dojrzałość po 7 wylinkach, a wyjątek stanowią niektóre „Bark Scorpions”, osiągające dojrzałość płciową znacznie szybciej; samice niektórych gatunków dorastają po 6 wylinkach, a samce po 5. T. trivittatus jest zdolny do wydania miotu po czwartym linieniu.
Częstotliwość linienia zależy od gatunku i rodzaju skorpiona oraz warunków jakie mu zapewnimy w terrarium. Urządzając terrarium dla skorpiona należy pamiętać o nieco większej warstwie podłoża, zwłaszcza u skorpionów kopiących z tego względu, że na pewien czas przed wylinką lubią się one zakopać w podłożu, aby tam w spokoju wylinieć, choć z reguły chowają się pod jakiś korzeń bądź inny element terrarium.
Jeżeli widzimy, że skorpion jest przed wylinką, warto zwiększyć wilgotność w terrarium, aby pomóc mu przejść wylinkę. U gatunków pustynnych dawka wody niech będzie nieco mniejsza, gdyż zwiększona wilgotność może niekiedy doprowadzić do grzybicy u skorpiona.
Wylinka u „Bark Scorpions”
Bark Scorpions są to skorpiony, które prowadzą częściowo nadrzewny tryb życia, a linienie przebiega u nich w nieco inny sposób. Mianowicie, w hodowlach skorpiony te linieją najczęściej przytwierdzone do jakiejś pochyłej powierzchni, np. płata kory, toteż młodym skorpionom należy zapewnić takie właśnie miejsce do linienia. Zamiast kory można zastosować styropian, do którego skorpionowi łatwiej jest się przyczepić. Jeżeli mu tego nie zapewnimy, skorpion najprawdopodobniej zaklinuje się w wylince i padnie.
Częstotliwość linienia u Bark skorpionów jest niekiedy znacznie szybsza niż u innych gatunków, np. skorpiony z rodzaju Tityus spp. osiągają dojrzałość niekiedy w przeciągu 6-8 miesięcy od momentu zejścia z matki. To samo tyczy się ilości wylinek; Bark skorpiony rzadko linieją siedem razy, ponieważ z reguły 4-6 wylinek wystarczy, aby osiągnąć dojrzałość.
Opracowanie Agro i Jarekk (Rhopalurus)