Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Data modyfikacji: 2021-01-03 03:51
Artykuły >> Zalety i wady kupna skorpionów z odłowu

Zalety i wady kupna skorpionów z odłowu

W poniższym artykule postaramy się wam przybliżyć wszelkie „za” i „przeciw” kupowania skorpionów pochodzących z odłowu. Poniższy tekst, sądzę można stosować do wszystkich zwierząt, szczególnie stawonogów. Po pierwsze cena. Na to najczęściej patrzą potencjalni kupujący, szczególnie początkujący, młodzi ludzie bez stałego zarobku. Zwierzęta odławiane, nie wyhodowane, nie rozmnożone u prywatnego hodowcy, są z reguły tańsze. Spowodowane jest to kilkoma faktami. Jadąc za granice, choćby i na wakacje, można zawsze „przypadkiem” przywieźć kilka/kilkanaście osobników jakiegoś gatunku/gatunków. Koszta takiego zwierzęcia są wtedy zerowe (może chwila strachu i stresu na przejściu granicznym). Sprawa wygląda troszkę inaczej jeśli handlarz jedzie specjalnie do innego kraju i całkowicie legalnie, po załatwieniu wszelakich pozwoleń na odłów oraz wywóz zwierząt za granice, łapie przedstawicieli poszczególnych gatunków. Koszta wtedy rosną. Jednak w takim przypadku ilość przywiezionych okazów jest znacznie większa. Można też sprowadzić zwierzęta poprzez przesyłkę. Wystarczy załatwić odłów na miejscu występowania danego gatunku, opłacić koszta i spokojnie czekać na przesyłkę. Wyhodowanie, rozmnożenie, utrzymanie młodych jest dużo bardziej czasochłonne i kosztowne.

Druga sprawa to stan zdrowia. Wiadomo: zwierzęta kupowane od prywatnego hodowcy nie są zainfekowane, są zdrowe, na ogół w bardzo dobrej kondycji, ponieważ skorpiony nie przejmują pasożytów z pokolenia na pokolenie. To, że matka je miała, nie świadczy o tym, że jej potomstwo będzie zarobaczone. Nic bardziej błędnego. Jeśli ktoś zajmuje się handlem czymkolwiek, dba o to aby jego towar był jak najlepszej jakości. Najczęściej taki sprzedawca oferuje osobniki młode, łatwiej się aklimatyzujące. Mamy dostępny szereg informacji na temat kupowanego zwierzęcia, kiedy jadło, liniało, czy miało kontakt z chorobą lub pasożytami, w jakim jest wieku. Odławiane okazy to najczęściej osobniki dorosłe. Gorzej się aklimatyzują, są zmęczone transportem, mogą być chore lub mieć pasożyta.

Kolejną kwestią są zagrożenia gatunków oraz zachowanie równowagi w biotopie. Niestety ale faktem jest, że nielegalne odłowy nie wpływają zbyt korzystnie na populacje danych gatunków w ich rodzimym miejscu występowania.Jeśli np. będzie za mało drapieżców, potencjalne ich ofiary mogą rozmnożyć się, niczym nie hamowane, do niebezpiecznych ilości. A to burzy porządek natury i w konsekwencji może być fatalne w skutkach. Nie należy jednak przekreślać zwierząt odławianych. Pamiętajmy że praktycznie wszelkie zwierzęta terraryjne kiedyś były odłowione (przodkowie naszych podopiecznych, lub też oni sami). Jest to również doskonały sposób rozwoju terrarystyki. Bo przecież skąd brać nowe gatunki, niedostępne na rynku krajowym? Sam jestem w posiadaniu kilku odłowionych osobników.

Często zdarza się że kupując dorosłą samicę, pochodzącą z odłowu, po niedługim czasie staniemy się dumnymi właścicielami młodych osobników. Powód: zapłodniony okaz. Profesjonalnym odłowem i handlem takimi zwierzętami zajmują się jedynie poważni sprzedawcy, doświadczeni w tym co robią. Wybierają oni osobniki w najlepszej kondycji, wyglądające na zdrowe, chętnie jedzące, odłów przez nich organizowany ma poparcie władz danego kraju. Dbają o swoją renomę, więc starają się jak mogą aby ich towar był dobry. Póki nie ma ludzi którzy idą na ilość, nie na jakość, sądzę że śmiało można zaryzykować zakup odłowionego okazu. Niestety, na polski rynek naszła już fala „nieodpowiedzialnych” sprzedawców, którzy sprzedają towar mizernej jakości, aby tylko zaczerpnąć z tego zysk.

Podsumowując zalety i wady skorpionów pochodzących z odłowu / hodowli.

ODŁÓW

HODOWLA

- możliwość występowania pasożytów wewnętrznych, jak i zewnętrznych
- skorpiony bez pasożytów wewnętrznych, jak i zewnętrznych
- możliwość całkowitego odwodnienia zwierzaka poprzez długotrwały i męczący transport
- pewność, że skorpion pożyje nam długo
- nieznany gatunek skorpiona, sprzedany jako zupełnie coś innego
- zazwyczaj znany gatunek, o znanych zapotrzebowaniach
- nieznane pochodzenie skorpiona
- znane usposobienie skorpiona
- nieznana siła jadu skorpiona
- brak możliwości odwodnienia przy dobrym obchodzeniu się ze zwierzakiem
- nieznane warunki, jakie należy zapewnić
- długi czas oczekiwania na dojrzałość płciową osobnika oraz dorosłe rozmiary
- bardzo małe prawdopodobieństwo na młody i zdrowy okaz
- niektóre młode skorpiony mają tendencję do padania
- możliwość śmierci zwierzaka ze starości, nieznany wiek
- niskie szanse na trafienie zapłodnionej samicy, chyba, że sprzedawca określi się, czy skorpiony kopulowały
- możliwość trafienia samicy w ciąży
- skorpiony hodowlane padają dużo rzadziej, niż odławiane

 

Lepiej zakupić zwierzaka drożej, a nacieszyć się nim dłużej. Wystarczy tylko trochę cierpliwości i dobrej chęci.

 

Opracował BooYaKa oraz SDY na podstawie własnych doświadczeń hodowlanych.